Czy warto kupować używane podręczniki szkolne?

Czy warto kupować używane podręczniki szkolne?

Chyba każdy zgodzi się, że zakup podręczników to spory wydatek. Szczególnie dla rodziców, którzy mają więcej niż jedno dziecko. Nic więc dziwnego, że nie brakuje osób, które zastanawiają się, jak można zredukować koszty w tym aspekcie. Wiele osób decyduje się na podręczniki szkolne, które są używane. Czy to dobre rozwiązanie? Co należy wziąć pod uwagę decydując się na ten wariant? Jakie są alternatywy, które zagwarantują to, że podręczniki szkolne będą nie tylko miały odpowiedni stan, ale również relatywnie dobre ceny?

Dlaczego trzeba sprawdzić stan używanych podręczników?

Nie brakuje osób, które chcą kupić używane podręczniki szkolne. Bardzo ważne jest jednak, aby wcześniej sprawdzić ich stan. Łatwiej w tym aspekcie mają osoby, które kupują książki na bazarach itp. Należy podkreślić, że nie brakuje jednak tego typu placówek internetowych. Tam też można kupić używane książki, które przydadzą się dzieciom na zajęcia w szkole. Tutaj sprawa jest bardziej zagmatwana. Należy zatem wybierać tylko takie sklepy, które są sprawdzone i mają dobrą opinię od Klientów.

Dzięki temu unikniecie sytuacji, że zapłacicie za używane podręczniki szkolne, które tak naprawdę nie będą się do niczego nadawać. Niestety, jest taka właśnie możliwość, jeśli postawicie na niezweryfikowane opcje. Trzeba zatem być ostrożnym w tym aspekcie. Wszystko dlatego, że początkowe oszczędności mogą potem wygenerować jeszcze większe koszty. Jeśli bowiem konkretne książki nie będą zdatne do użytku, to rodzice tak czy siak będą musieli potem wyłożyć kolejne pieniądze na drugi zakup. Nie wolno zatem bagatelizować tej kwestii.

Szansa na oszczędzenie pieniędzy

Należy podkreślić, że zakup podręczników używanych to bez wątpienia szansa na zaoszczędzenie pieniędzy. Pamiętajcie jednak, aby zdecydować się na sprawdzone miejsca. Wtedy ryzyko zakupu czegoś, co nie nadaje się do użycia jest po prostu zdecydowanie mniejsze. Statystyki pokazują, że naprawdę dużo osób kupuje używane podręczniki szkolne. Są to bowiem zazwyczaj książki, które mają tylko śladowe znaki użycia. Nic zatem nie stoi na przykładzie, aby korzystać z nich na zajęciach w szkole czy przy odrabianiu prac domowych itp.

Jaka jest alternatywa?

Co zrobić, kiedy nie możecie znaleźć danego tytułu w książkach używanych? A może występuje taka sytuacja, że stan książki po prostu jest nieodpowiedni? Trzeba podkreślić, że dużo osób decyduje się na księgarnie internetowe. Należy wiedzieć, że można tam kupić naprawdę nowe podręczniki szkolne, które wcale nie są takie drogie, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka. Zwłaszcza, że obecnie panuje bardzo duża konkurencja. Brak monopolu sprawia, że Klienci mogą na tym wyłącznie skorzystać. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby sprawdzić ceny w różnych lokalizacjach. To również sposób na to, aby zaoszczędzić pieniądze kupując książki dla dzieci do szkoły.

Podręczniki szkolne

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego należy zaopatrzyć się w niezbędne książki, które umożliwią naukę i dostarczą niezbędną uczniom wiedzę. Przed ich kupnem warto rozważyć różne opcje, ponieważ wiąże się to z niemałym wydatkiem, a jak wiadomo, książki są podatne na zniszczenia w trakcie ich używania.

   Inwestycja w nowe podręczniki

   Nieużywane książki można bez problemu kupić w księgarniach stacjonarnych. Wiąże się ono jednak z poświęceniem wolnego czasu na zakupy, a nie zawsze mamy gwarancję, że w danym sklepie będzie akurat dostępny interesujący nas podręcznik. Często jest tak, że na dane książki trzeba czekać, albo zamawiać je za pomocą sklepu internetowego. Zakup podręczników szkolnych w takich księgarniach wiąże się także z wyższą ceną, rzadko kiedy zdarzają się bowiem promocje na tego typu pozycje. Z drugiej jednak strony nowa książka jest pozbawiona zabrudzeń oraz zagnieceń, a jeżeli w ciągu nauki nie ulegnie dużemu zniszczeniu, to zakończeniu roku szkolnego można ją sprzedać innej osobie. W ten sposób częściowo zwróci nam się kwota, którą wydaliśmy na nowe podręczniki. Warto zabezpieczyć książki okładkami czy papierem, aby zmniejszyć ryzyko ich uszkodzenia

 

   Skupy i komisy podręczników używanych

Dobrym pomysłem jest bez wątpienia kupno używanych podręczników. W takiej sytuacji przede wszystkim powinniśmy się zorientować, czy książki, w które chcemy się zaopatrzyć są aktualne i zgodne z podstawą nauczania. Zdarzają się bowiem sytuacje, że podręcznik wygląda niemalże identycznie jak ten, który należy kupić, ale fragmentami różni się treścią przez co nie do końca jest zgodny z wymaganiami nauczycieli. Używane podręczniki można nabyć w skupach czy komisach, które znaleźć można np. w galeriach handlowych. Oferują one zazwyczaj szeroki wybór książek do wszystkich klas. Alternatywą dla sklepów stacjonarnych są sklepy internetowe, które specjalizują się w kupnie/sprzedaży używanych książek. Ceny internetowe są przeważnie niższe niż te w tradycyjnych sklepach, a ponadto księgarnie internetowe oferują różnego rodzaju promocje, z których warto skorzystać. Minusem jest niestety to, że nie możemy na żywo obejrzeć książki, przez co jesteśmy narażeni na zakup tej nieco bardziej zniszczonej. Warto zorientować się także, czy przypadkiem w szkole nie są organizowane kiermasze książek, które umożliwiają szybkie kupno odpowiednich podręczników.

 Jak dbać o podręczniki szkolne 

   Jednym ze sposobów na dbanie o książki, który umożliwi potem ich sprzedaż po niezaniżonej cenie jest na pewno robienie w nich notatek czy podkreśleń ołówkiem, który można potem z łatwością zmazać. Wspomniane wcześniej okładki sprawdzą się w roli ochronnej. W trakcie nauki nie powinno się także jeść czy pić, aby uniknąć na kartkach tłustych plam.

Jak najtaniej nabyć podręczniki szkolne?

Od zawsze początek roku szkolnego dla rodziców wiązał się z wieloma wydatkami. Każde dziecko w wieku szkolnym wymaga odpowiedniej wyprawki, która przygotuje go na nowy rok pełen nauki. Jednym z niezbędnych elementów owej wyprawki są oczywiście podręczniki szkolne. Są one też zazwyczaj najdroższym elementem całego przedsięwzięcia. Aczkolwiek zakup podręczników szkolnych nie zawsze musi wiązać się z bankructwem. Co więc zrobić aby zaoszczędzić nawet ponad połowę sumy, jaką przeznaczylibyśmy na zakup podręczników? Możliwości jest kilka, ale praktycznie wszystkie sprowadzają się do jednego rozwiązania – należy odpuścić sobie kupno nowych podręczników prosto z księgarni. Może i wyglądają one pięknie, ale tylko przez najbliższy miesiąc. W plecaku naszej pociechy będą one narażone na wiele czynników wpływających destrukcyjnie na ich wygląd, a nawet żywotność. Od razu więc nasuwa się myśl, że zakup nowych podręczników jest całkowicie pozbawiony sensu.

W dzisiejszych czasach mamy mnóstwo opcji na zakup podręczników używanych często w bardzo atrakcyjnej cenie, nawet o połowę niższej od tej oferowanej nam w księgarnia podręczniki. A więc gdzie można je nabyć? Tutaj kluczową rolę mogą odgrywać rzecz jasna znajomości. Często bywa, że w naszej rodzinie, bądź w kręgu naszych znajomych znajdują się osoby posiadające dzieci w wieku szkolnym. Często istnieje więc prawdopodobieństwo, że ich pociechy mają na zbyciu podręczniki, które mogą sprzedać często w bardzo niskiej cenie, którą również zapewne będzie można śmiało negocjować. Warto również przeszukać ogłoszenia na wszelkiego rodzaju portalach społecznościowych, ponieważ tam ludzie bardzo często w okresie wakacyjnym zamieszczają posty dotyczące właśnie sprzedaży owych podręczników. Istotne również są komisy z podręcznikami używanymi, które stają się coraz bardziej popularne i często spotykane praktycznie w każdym mieście. Zaletą takiego komisu jest to, że możemy bezpośrednio ocenić stan książek, co w przypadku kupna drogą internetową jest mało możliwe. O wiele prostsza jest sprawa w przypadku rodziców posiadających więcej niż jedno dziecko w wieku szkolnym, ponieważ wtedy jeden komplet książek będzie mógł służyć przez wiele lat, co jest niesamowicie ekonomiczne i opłacalne. Są jednak ludzie, którzy nie byliby w stanie używać używanych podręczników ze względów chociażby estetycznych. W takim przypadku również istnieje możliwość nabycia jak najtaniej szkolnych podręczników. Co prawda, nie będzie to możliwe w miejskiej księgarni, lecz księgarni internetowej. Często właśnie online możemy zakupić najtaniej nasze podręczniki. Najbardziej opłacalne będzie to wtedy gdy złożymy duże zamówienie, ponieważ wtedy istnieje możliwość darmowej przesyłki.

Wszystkie te opcje pozwolą nam wejść w nowy rok szkolny z pełnym portfelem i uśmiechem na twarzy.